divendres, 8 de maig de 2015

Nomenclatura dels temps verbals en castellà i en català (taula comparativa)

Presento una taula contrastativa de la nomenclatura dels temps verbals en castellà i amb català.



Modelo/ model: CANTAR (1ª conjugación/ 1a conjugació)
MODO INDICATIVO / MODE INDICATIU

TIEMPOS SIMPLES/ TEMPS SIMPLES
TIEMPOS COMPUESTOS / TEMPS COMPOSTOS
Presente

Present
Canto

Canto

Pret. Perfecto Comp.

Perfet
He cantado

 He cantat
Pret. Imperfecto


Imperfet
Cantaba



Cantava

Pret. Pluscuamperfecto

Plusquamperfet
Había cantado

Havia cantat
Pret. Perfecto simple


Passat simple



Passat perifràstic
Canté



Cantí, cantares, cantà...

Vaig cantar

Pret. Anterior



Passat anterior simple


Passat anterior perif.
Hube cantado



Haguí cantat



Va haver cantat
Futuro


Futur
Cantaré


Cantaré

Futuro perfecto


Futur perfet
Habré cantado


Hauré cantat
Condicional


Condicional

Cantaría


cantaria
Condicional Perfecto


Condicional Perfet
Habría cantado

Hauria cantat



MODO SUBJUNTIVO / MODE SUBJUNTIU

TIEMPOS SIMPLES/ TEMPS SIMPLES
TIEMPOS COMPUESTOS/ TEMPS COMPOSTOS
Presente

Present
(que) cante


(que) canti

Pret. Perfecto

Perfet
(que) haya cantado

Hagi cantat
Pret. Imperfecto



Imperfet
(que) cantase o     cantara

(que) cantés

Pret. Pluscuamperfecto


Plusquamperfet
(que) hubiese o hubiera cantado

(que) hagués cantat
Futuro

(que) cantare
Futuro perfecto
(que) hubiere cantado



MODO IMPERATIVO / MODE IMPERATIU
2 singular
Canta
Canta
3 singular
Cante
Canti
1 plural
Cantemos
Cantem
2 plural
Cantad
Canteu
3 plural
Canten
Cantin

A l’imperatiu, tant en castellà com en català, les formes de 1ª persona del plural i de 3ª persona del plural i del singular coincideixen amb les del present de subjuntiu (aquestes formes coincidents les he marcades en lletra cursiva).


FORMAS NO PERSONALES / FORMES NO PERSONALS

FORMAS SIMPLES / FORMES SIMPLES
FORMAS COMPUESTAS/ FORMES COMPOSTES
Infinitivo (simple)


Infinitiu

Cantar



Cantar
Infinitivo compuesto

Infinitiu perfet
Haber cantado


Haver cantat
Gerundio  (simple)

Gerundi

Cantando


Cantant
Gerundio compuesto

Gerundi perfet
Habiendo cantado

Havent cantat
Participio


Participi
Cantado –a –os –as

Cantat  -ada –ats –ades





Modificació de la nomenclatura dels temps verbals en català (acord del 17 de maig de 2002): cliqueu aquí


Si voleu accedir al document en format pdf, cliqueu aquí.

Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada